Robinson Jeffers - Rychleby

Robinson Jeffers – Stará Země je náš přítel

share »

Potuloval jsem se krásnou přírodou Rychlebských hor a potkal kámen. Stálo na něm “Stará Země je náš přítel… Robinson Jeffers“.

Ten kámen se tiše vynořil z lesa, když jsem procházel krásnou krajinou Rychlebských hor. Nějak to na mě zapůsobilo. Obyčejnej kámen u cesty v trávě mezi stromy. Ten nápis a ticho lesa. Všude okolo ryzí příroda, žádný pocestný … a Robinson Jeffers moudře promlouval, potichu, klidně, skrz ten kámen.

Až doma jsem zjistil, jak to máme s “Básníkem z Jestřábí věže” podobně.

V těchto dnech na to často myslím, když plánuju odchod z Prahy. Náplava teď popluje proti proudu zpátky do kopců. Těším se! 🙂

 

There are only simple things here,
There great people my dear,
The earth’s old hard strength,
The keen air’s messenger powers,
The coiled sea’s moving length,
Immense neighbors of ours.
I will build a stone house for young life and rock walls for the seedlings of love,
Ribs of rock round a hot soft heart, crannies in granite for the roots of flowers;
Waves wrestling below, wind ranging above,
Braggarts, go by, the old earth is our friend, touch nothing of ours.

Robinson Jeffers

Robinson Jeffers
Robinson Jeffers v roce 1937, fotografie: Carl Van Vechten

Robinson Jeffers byl americký básník, myslitel, baladik, vizionář, realista, tragik, antimilitarista, milovním přírody a Matky Země. Jeho tvorba i život je spojena s nespoutanou přírodou, divokými živly, rozbouřeným oceánem.

Kritizoval civilizaci a její sklon k úpadku. Dnešními slovy by se asi i dalo říct, že byl zastáncem permakultury a přírodního stavitelství. Vlastnoručně postavil Dům na útesu na mysu Sur a kamennou Jestřábí věž, kde žil se ženou Unou a dvěma syny.

Ve světě je znám jako Básník z Kamenné věže nebo Samotář, myslící na blaho lidstva. Matka Země ho milovala. V době jeho skonu se strhla prudká sněhová bouře – na mysu Sur 38 let před tím nikdo sníh neviděl.

Autor

Tomáš Petr

Kluk z hor. Bývalý fotograf, aktuálně tesař. ... příroda, permakultura, práce se dřevem, přírodní stavitelství, sociální zemědělství, psychologie, historie...